skip to Main Content
MERKEZ : 0372 385 5023 -ŞUBELERİMİZ : Kaptaş 0532 606 18 84 - Ormanlı 0507 431 70 93- Alaplı 0538 540 70 68
Kömür Satışı ve Kömür Hakkında Bilgiler
komur-
Aslim-Group
01

Trusted by many top brands

Kömür Nedir?

Kömür Nedir?Kömür çeşitli yöntemler ile yanabilen fosil bir kayadır. Karbon, oksijen ve hidrojentürevi elementlerin bir araya gelmesi ile oluşan kömür, yeryüzünde yer alan diğer katmanların arasında milyonlarca yıl boyunca ısıya, basınca ve mikrobiyolojik pek çok etkiye maruz kalarak bugünkü şekline gelmiştir. Kömür homojen değildir ve kompakt olmasının yanı sıra genellikle lignoselülozik bitkilerin birleşimiyle oluşmuştur. Kömür tabakalaşma gösterebilen ve bataklıklarda bulunan, kahverengi ya da siyah renklerdeki organik kütlelerdir.

Kömürün Özellikleri Nelerdir?

Kömürün Özellikleri Nelerdir?Kömür en çok nemli, sıcak iklime sahip olan ve organik maddelerin yoğun olduğu bataklık gibi yerlerde, bataklıkta bulunan suyun PH değerinin 4 ya da 5 civarında olması durumunda oluşmaya başlamaktadır. Kömürün oluşma aşamasında bataklığa gelen farklı maddelerin zaman geçtikçe aşağıya doğru çökmesi ve bu sebeple bataklığın örtülmeye başlaması etkili olmaktadır. Ayrıca bataklık içerisindeki bitkilerin bozulması, bataklıkta bulunan su ile birleşerek bir tür jel haline gelmesi ve birtakım kimyasal tepkimelerle değişikliğe uğraması ile de yine kömürün oluşması için uygun ortam sağlanmaktadır.

Kömürün Kullanım Alanları Nelerdir?

Kömürün Kullanım Alanları Nelerdir?Kömür hem ülkemizde hem de dünya üzerinde demir ve çelik fabrikaları ile kimya endüstrisinde sıklıkla kullanılan enerji kaynaklarından birisidir. Kömür ısıtılarak kok kömürü olarak da tüketilmektedir. Kömür ayrıca yakıt ve yağlama yağlarının üretiminde de faydalanılan fosil kaynaklardandır. Kömür sayesinde endüstriyel proseslerde gerekli olan buhar üretimi de gerçekleştirilebilmektedir.

Kömürün Çeşitleri Nelerdir?

Kömürün Çeşitleri Nelerdir?Kömür farklı birçok türde olabilmektedir ancak en yaygın bulunanları antrasit, linyit turba ve taş kömürüdür. Antrasit en değerli olan kömür türüne verilen isimdir ve yaklaşık %95’i karbondan oluşmaktadır. Antrasit aynı zamanda en sert kömürdür, yakıldığı zaman diğer kömür türlerine göre çok daha fazla ısı vermektedir. Taş kömürü ve linyite baktığımızda; taş kömürünün yaklaşık %70’i, linyitin ise %50’si karbondan meydana gelmektedir. Kömürler organik durumlarına göre alt bitümlü kömür, linyit, bitümlü kömür ve antrasit kömür olarak ayrılmaktadır.

Kömür ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada da en çok kullanılan maden ürünlerinden bir tanesidir. Yeryüzünün en eski madenlerinden birisi olan kömür hem güvenilir bir yakıt kaynağıdır hem de düşük maliyetlerle elde edilebildiği için çok fazla rağbet görmektedir.

Kömür aynı zamanda temiz olarak yanan fosil yakıtlardan birisi olarak kabul edilmektedir. Kömür bugün dünyada yaklaşık 50 üzeri ülkede yaygın olarak üretilmektedir.

Kömür ayrıca petrol ya da doğal gazın aksine dünyanın sadece belirli bir kısmında değil, tüm dünya genelinde bulunmaktadır. Fosil bir yakıt olan kömür ayrıca oldukça emniyetlidir ve hem depolama hem kullanım hem de taşıma açısından kolaylıkla kullanılabilmektedir. Temiz kömür teknolojileri sayesinde dünya üzerinde pek çok ülkede doğaya hiçbir şekilde zarar vermeden tüketilmektedir. Ucuz bir yakıt olması sebebiyle kömürden dünyadaki elektrik üretiminin büyük bir bölümünde faydalanılmaktadır.

Back To Top
WhatsApp WhatsApp Destek
Bizi Arayın
Yol Tarifi