Saman

Saman alım satımında uzun yıllar deneyimimizi sizlerle paylaşıyoruz.

Saman Balyası Nereden Satın Alınabilir? 

 
Saman alım satımında 50 yıllık hizmet deneyimimizi sizlerle paylaşıyoruz. Her türlü saman ihtiyacınızı ucuz fiyatlara ayağınıza kadar getiriyoruz. Eğer siz de kaliteli ve ucuz saman satın almak istiyorsanız, bizimle  telefon numaramız dan kolaylıkla iletişime geçebilir ve size özel en uygun saman fiyat teklifimizi alabilirsiniz. Tonajlı şekilde balyalar halinde ve dilediğiniz miktarlarda saman taleplerinize cevap verebiliyoruz. Saman siparişinizi vermeniz halinde Zonguldak ve Alaplı merkezimizden kendi kamyonlarımızla sizlere hizmet vermekten gurur duyacağız.
 
Saman Nedir? Saman, ekinlerin harman zamanında dövülüp tanelere ayrılması neticesinde oluşan (geriye kalan) ve genellikle hayvanlara yedirilen ekin saplarına denir. Olgunlaşmış otsu şeklindeki bitkilerden tohum ayrıldıktan sonra kalan ürünün öğütülmüş haline denir. Diğer bir tanım ise tahıl materyalinin kaynağı ürünün öğütülmüşü şeklidir.
 
Saman Balyası Neye Denir? Buğday, arpa, yulaf, pirinç vb. tahılların başaklarının ayırılmasının neticesinde bitkinin geriye kalan kısımlarının balyalama makinesi aracılığıyla kare şeklinde getirilmesi ve sıkıştırılması işlemine denir.
 

Saman Nerelerde Kullanılabilir? 

Samanın kullanım alanı oldukça yaygındır. Hayvancılıktan tutun da kağıt sanayine kadar bir çok alanda saman kullanıldığı görülmektedir. Saman genellikle hayvancılıkta yem olarak kullanılır. Besin değeri hayvan beslemesi açısından normalde düşük olmasına rağmen samanın Trakya ve Anadolu'nun birçok yerinde yem olarak kullanıldığını görmekteyiz. Ayrıca soğuk kış günlerinde hayvanlar altlık olarak da saman kullanılmaktadır. Samanın bunun dışında kullanım alanları da mevcuttur. Şöyle ki Saman, kültür mantarı yetiştiriciliğinde de ham madde olarak kullanılmakta ve değerlendirilmektedir. Ayrıca saman, kağıt sektöründe de ham madde olarak kullanıldığı gibi kağıt üretimi de yapılabilmektedir. Özellikle son dönemlerde yapı malzemesi olarak kullanıldığına şahit olmaktayız.